راهنمای نویسندگان

راهنمای نویسندگان برای ارسال مقاله به نشریه رفتار حرکتی و روان شناسی ورزشی ایران

نشریه رفتار حرکتی و روان شناسی ورزشی، مقالات اصیل و مروری در حوزه کنترل حرکتی، یادگیری حرکتی، رشد حرکتی، آموزش تربیت­ بدنی و روان­شناسی ورزشی را به صورت آنلاین منتشر می­کند.

 نویسندگان گرامی جهت ارسال مقاله، ابتدا در سایت نشریه ثبت نام کنند و سپس از منوی ارسال مقاله، اطلاعات مورد نیاز را طی مراحل مختلف به صورت آنلاین تکمیل نمایند. یادآور می­ شود تمامی مکاتبات بعدی در مراحل مختلف، تنها با نویسنده مسئول انجام می­ شود. لطفا راهنمای زیر را برای  اطلاع از چگونگی تنظیم دست نوشته به دقت مطالعه و مورد لحاظ قرار دهید. 

 


 

نحوه تنظیم فایل دست نوشته برای ارسال

 

صفحه اول:

 •  عنوان فارسی 
 •  چکیده فارسی (بدون نیاز به عناوین فرعی هدف، روش و...)
  • در متن چکیده از فعل های معلوم استفاده شود. برای توصیف آنچه انجام شده از فعل گذشته و برای نتیجه‏ گیری از فعل زمان حال استفاده شود. لازم به ذکر است که در متن چکیده به هیچ عنوان نباید ارجاع دهی نمود و همچنین از  واژه‌های اختصاری و مخفف و نمادها استفاده نشود.
 • واژه­ های کلیدی

صفحه دوم:

 • عنوان انگلیسی
 • چکیده انگلیسی
 • واژه های کلیدی

      شایسته است چکیده انگلیسی و واژه های کلیدی (Key Words) دقیقا با چکیده فارسی مطابقت نماید.
     چکیده فارسی و انگلیسی (هر کدام حداکثر 250 کلمه) و واژه­ های کلیدی (3 تا 5 واژه) باشد.
 

صفحه سوم (شروع متن اصلی دست نوشته):

متن دست نوشته شامل عناوین اصلی زیر باشد؛

 •       مقدمه  (شامل بیان مسأله و هدف از انجام پژوهش با مروری بر مطالعات گذشته).
 •        روش شناسی (شامل شرکت کننده ها، ابزار، روش اجرا، روش آماری: با عناوین فرعی جدا).

 •        نتایج (شامل یافته ­های کامل پژوهش می­­ باشد که به صورت جدول و یا نمودار (شکل) و توضیح پیرامون مهم­ترین بخش ­­های یافته ­ها نشان داده می ­شود).
   • از جداول و نمودارهای فارسی با حداقل تعداد ممکن به صورت سیاه و سفید و دو بعدی استفاده شود.
   • کلیه شکل ها، نمودارها و تصاویر با واژه "شکل" نام گذاری شده و عنوان شکل‎ در زیر آن درج شود.
   • برای شکل ها ابتدا واژه "شکل"، شماره شکل، ایجاد یک فاصله، نقطه، ایجاد یک فاصله و در سپس توضیح شکل.   مثال: شکل 1. میانگین و انحراف استاندارد...
   • عکس ها باید به وضوح و با کیفیت بالا تهیه شوند.
   • در مورد جداول، عناوین جداول در بالای آنها قرار داده شود.
   • عنوان جدول باید گویا باشد به نحوی که نیاز نباشد به متن مراجعه شود. ابتدا واژه "جدول"، شماره جدول، ایجاد یک فاصله، نقطه، ایجاد یک فاصله و در سپس توضیح جدول. مثال: جدول 1. نتایج آزمون آماری...
 •        بحث

 •        نتیجه­ گیری

 •        منابع
  1. استناددهی و فهرست نویسی به روش ونکوور (شماره گذاری) تنظیم شود
  2. منابع فارسی به انگلیسی برگردانده شود و در انتهای منبع   (in Persian)  نوشته شود.
  3. منابع با ابزارهای منبع‌نویسی نظیر EndNote، Mendeley  یا امثال آنها تهیه شوند.
  4. در صورت استفاده از ارجاع دهی در ابتدای جمله، بلافاصله بعد از نام نویسنده منبع را ارجاع دهید.       مثال: شولز و شونر (1)...
  5. در ارجاع دهی درون متنی باید بین حرف آخر کلمه و پرانتز فاصله باشد و پرانتز نباید به کلمه بچسبد.    مثال: شولز و شونر (1)...
  6. در مواردی که لازم است نام نویسنده مقاله و سال اجرای پژوهش بیان شود (مطالعه انجام شده توسط شولز و شونر (1) در سال 2010 نشان داد ...) لازم است تا شماره منبع مورد نظر نیز بعد از ذکر نام نویسنده ذکر (ارجاع دهی با نرم افزار) شود.
  7. زمانی که در داخل پرانتز های استفاده شده برای نوشتن منابع (در داخل متن)، بیش از دو منبع قرار می‌گیرد، منابع باید از کوچک به بزرگ و از سمت چپ به راست بدون فاصله نوشته شوند و با حرف کاما از یکدیگر جدا شوند.    مثال: (12،14،21)
  8. در ارجاع دهی درون متنی، اگر تعداد نویسندگان یک مقاله بیشتر از سه نفر باشد، باید نام نویسنده اول و همکاران (1) استفاده شود.
  9. برای اطلاعات بیشتر فایل پیوست را ملاحظه بفرمایید (فایل راهنمای استناد دهی به روش ونکوور)
  10. شناسه دیجیتال (doi) تمام مقالات ارجاع داده شده در انتهای هر منبع نوشته شود.

     نکات مورد توجه:

 1. اسامی انگلیسی (برای بار اول) زیرنویس شود.
 2. واژه ها، اصطلاحات تخصصی و یا عباراتی که بصورت علائم اختصاری بکار برده می شوند نیز در اولین استفاده، نام کامل آنها ذکر گردد. البته در خصوص واژه‌های اختصاری و مخفف و نمادها لازم به ذکر است که فقط موارد استاندارد آنها قابل استفاده می‌باشد و به هیچ وجه در عنوان و چکیده‌ها نباید مورد استفاده قرار گیرند.
 3. فایل دست نوشته به صورت word ارسال شود.
 4. مقاله باید در اندازه کاغذ A4، در یک ستون و با رعایت 3 سانتیمتر حاشیه در سمت راست و چپ و 3 سانتی متر از بالا و پائین و با یک خط فاصله در بین سطرها با استفاده از نرم افزار word  تهیه شود. فاصله سطر­ها و پاراگراف ها در متن بایستی یک خط فاصله  (single ) باشد.
 5. در متن اصلی، تیترهای اصلی هر بخش شامل مقدمه و روش شناسی و ... با قلم 13-B Titr و تیترهای فرعی مقاله با قلم 11-B Titr  باشد و متن بدنه اصلی مقاله با قلم 13-B Nazanin (برای متن فارسی) و 11-Times New Roman (برای متن انگلیسی) تنظیم شود. 
 6. برای زیرنویس اصطلاحات تخصصی و اسامی انگلیسی، از قلم 9-Times New Roman استفاده شود.
 7. منابع با قلم 10-Times New Roman تنظیم شود.
 8. در نگارش متن فارسی دست نوشته، نیم­ فاصله ها رعایت شود.
 9. موارد ملاحظات اخلاقی (حامی مالی، مشارکت نویسندگان، تشکر و قدردانی) در فرم مشخصات نویسندگان نوشته شود و در متن دست نوشته ذکر نشود.
 10. تعارض منافع در فرم مخصوص که در ادامه پیوست شده است، ذکر شود.

فایل های مورد نیاز برای ارسال مقاله: